Jak rozpoznać choroby serca u kota

Choroby serca i układu krążenia mogą dotknąć zwierzę w każdym wieku. W pierwszych miesiącach życia diagnozuje się najczęściej schorzenia o podłożu genetycznym, a wraz z wiekiem dominującym problemem staje się kardiomiopatia przerostowa, charakterystyczna dla dorosłych kotów.

Im wcześniej ewentualne problemy zostają wykryte, tym większa szansa na przedłużenie życia zwierzęcia i poprawienie komfortu jego codziennego funkcjonowania. Dlatego tak ważną rolę odgrywa troska właściciela, który jako pierwszy może dostrzec objawy choroby serca.

Co może świadczyć o chorobie serca?

Pierwszym objawem, który może zauważyć opiekun, jest męczenie się zwierzęcia. Szybki oddech z szeroko otwartym pyskiem, ziajanie, szybkie ruchy klatki piersiowej pojawiają się nawet przy niewielkim wysiłku – np. po zabawie, która wcześniej nie prowadziła do takich reakcji. Podobne reakcje mogą pojawić się również w związku z silnymi emocjami – stresem czy podnieceniem. Po chwili oddech zwierzęcia wraca jednak do normy, a jego samopoczucie wyraźnie się poprawia.

Wraz z rozwojem choroby można zaobserwować jeszcze kilka niepokojących symptomów:

- powiększenie zarysu brzucha – wodobrzusze jest konsekwencją gromadzenia się płynu w jamie brzusznej. Prowadzi do problemów ze strony układu oddechowego i pokarmowego;

- paraliż tylnych kończyn – dochodzi do niego na skutek zatorów w naczyniach krwionośnych, wywołanych przez zakrzepy krwi. Zablokowany jest najczęściej przepływ w końcowym odcinku aorty, gdzie rozwidla się ona na tętnice biodrowe zewnętrzne;

- obrzęk płuc – powstaje na skutek obecności płynu w oskrzelach i płucach i objawia się silnym kaszlem i dusznością. Może się zdarzyć, że doprowadzą one kota utraty przytomności.

Szczególnie w przypadku dwóch ostatnich objawów niezbędna jest natychmiastowa interwencja lekarza.
 

Badania diagnostyczne

Choroby serca można wykryć już podczas podstawowego badania osłuchowego. Szmery będą wystarczającym powodem do przeprowadzenia dalszych badań. Zdiagnozowanie choroby serca jest możliwe dzięki zdjęciu RTG, badaniu echokardiolograficznemu, Dopplerowskiemu i EKG. Jeśli to możliwe, przeprowadza się także pomiar ciśnienia krwi. Badania te dają pełen obraz serca, otaczających go głównych naczyń, pozwalają również ocenić szybkość przepływu krwi i ocenić stopień zaawansowania ewentualnej niewydolności krążenia.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów