Jak zmierzyć temperaturę kotu?

Temperatura ciała to jeden z najbardziej istotnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę w przypadku określania stanu zdrowia kota. Powinniśmy zatem wiedzieć, jak należy posługiwać się termometrem tak, aby pomiar mógł być możliwie najbardziej wiarygodny, a co najważniejsze – aby nie wyrządzić krzywdy naszemu pupilowi.

Po czym sprawdzić, że kot ma gorączkę?

Jeżeli zaobserwujesz, że Twój kot jest osowiały, nie chce się bawić i nie interesują go jego ulubione przysmaki, a jego ciało jest nieco cieplejsze niż zwykle, oznacza to, że może mieć gorączkę. Gorączka z kolei stanowi jeden z objawów infekcji, między innymi wirusowej, która mogła pojawić się w jego organizmie. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Należy przede wszystkim mieć świadomość tego, jaki zakres temperatury uznaje się za prawidłowy w przypadku kota. Zazwyczaj temperatura ta waha się w granicach 38-39 stopni Celsjusza. Należy jednak szczególnie podkreślić, że w przypadku kociąt do dziesiątego tygodnia życia temperatura jest nieco niższa i może wynosić około 36 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi natomiast o dorosłego kota, niepokój może wzbudzić temperatura wynosząca powyżej 39,5 stopni Celsjusza lub niższa od 37,5 stopni Celsjusza.

Jak należy mierzyć temperaturę kotu?

Jeżeli chcemy zmierzyć temperaturę kotu, powinniśmy zaopatrzyć się w termometr elektroniczny z krótkim czasem pomiaru. Najlepiej, aby termometr taki posiadał elastyczną końcówkę. Użycie zwykłego szklanego termometru rtęciowego jest w tym przypadku niedopuszczalne, ponieważ kot może być niespokojny podczas mierzenia temperatury, a to może doprowadzić do rozbicia termometru. Poza tym, warto podkreślić, że tego rodzaju narzędzia wymagają znacznie dłuższego czasu pomiaru.

Podczas pomiaru temperatury kotu powinna towarzyszyć nam druga osoba, która będzie w stanie przytrzymać pupila. W takiej sytuacji można spróbować unieruchomić na chwilę kota, owijając go kocem lub ręcznikiem. Na końcówkę termometru należy nałożyć wówczas wazelinę, unieść ogon kota i delikatnie umieścić termometr w jego odbycie, wsuwając narzędzie na głębokość około 2 centymetrów. Po odpowiednim czasie (określonym przez producenta) należy wyjąć termometr i sprawdzić wynik pomiaru.

Należy szczególnie pamiętać o tym, aby w żadnym wypadku nie podawać kotu jakichkolwiek leków, które będą w stanie obniżyć temperaturę. Jeżeli ma on gorączkę, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z weterynarzem.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów