Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Istnieją trzy kategorie udomowionych kotów:

-koty podwórkowe, których zadaniem jest łapanie gryzoni i które praktycznie przez cały czas przebywają na zewnątrz;

-koty, które mieszkają w domu, ale mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz i tam załatwiać swoje potrzeby i inne kocie sprawy;

-koty domowe, których całym światem jest nasze mieszkanie czy dom.

Jeśli nasz kot należy do tej ostatniej kategorii, musimy w jakiś sposób rozwiązać kwestię czystości, a konkretnie – nauczyć go korzystania z kuwety. Wbrew pozorom, nie jest to trudna misja, a kot, dzięki naszej konsekwencji i przemyślanym działaniom, może opanować tę sztukę w całkiem niedługim czasie. W jaki zatem sposób powinniśmy zabrać się do nauki utrzymania czystości?

Przede wszystkim, należy zakupić kuwetę. Na rynku istnieje bardzo wiele odmian kuwet, od najprostszych, przypominających prostokątną miskę, po skomplikowane urządzenia z drzwiczkami i klapą. To, na jaką powinniśmy się zdecydować, zależy oczywiście od naszych zasobów finansowych, ale też od tego, gdzie kuweta będzie stała. Jeśli mamy zamiar umieścić ją w ustronnym miejscu, najprostszy model będzie zupełnie wystarczający. Jeżeli natomiast będzie stała w pokoju lub przedpokoju, lepsza będzie kuweta kryta, nie narażająca nas i naszych gości na przykre zapachy bądź widok wypróżniającego się kota podczas naszego obiadu. 

Kolejną kwestią jest zakup odpowiedniego żwirku bądź piasku do kuwety. Najlepiej sprawdzają się żwirki pochłaniające zapachy, szczególnie jeśli są to preparaty na bazie zeolitów, które, jako naturalne minerały, są dla naszego zwierzaka całkowicie bezpieczne, a jednocześnie mają działanie bakteriobójcze.

Kiedy kuweta jest już zakupiona i wypełniona żwirkiem, należy zapoznać z nią naszego czworonoga. Pozwólmy mu pogrzebać łapką z żwirku, dokładnie obwąchać nowe zjawisko, a nawet nieco rozsypać. Ważne, by nasz kot nie bał się wchodzić do kuwety ani z niej korzystać.

Oczywiście, nie należy zakładać, że kot sam się domyśli, w jakim celu kupiliśmy kuwetę. Dajmy mu trochę czasu, a jednocześnie obserwujmy go dokładnie. Kiedy tylko zauważymy oznaki, poprzedzające oddawanie moczu ( a więc obwąchiwanie, szukanie), powinniśmy natychmiast zanieść kota do kuwety, by zrobił siusiu właśnie tam. Ważne, by stosować podczas nauki pozytywne bodźce, a więc chwalić za każdy „sukces”, a nie krzyczeć za oddanie moczu gdzieś indziej.

Co bardzo ważne, istnieją momenty, kiedy mimo wszystko powinniśmy liczyć się z tym, że nasz kot nabrudzi. Dla kotek jest to okres rui, kiedy mogą się zdarzyć małe wpadki. Natomiast w przypadku kotów pamiętajmy, że okresowe znaczenie moczem terenu jest wpisane w ich naturę i należy po prostu się z tym pogodzić.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów