Kotek-niejadek

Zdarzają się przypadki kotów, które wybrzydzają od małego ale to tylko z powodu własnej fanaberii, jednak gdy nasz pupil nagle odmówi jedzenie może oznaczać jakąś chorobę. Ten problem bywa trudny do zdiagnozowania, a działać trzeba szybko. Dłuższy czas głodówki kota działa negatywnie na jego zdrowie psychiczne i fizyczne.

Brak apetytu u kota

Zazwyczaj kot może nic nie jeść przez dwie doby, jeśli nadal odmawia posiłku zaczynają się problemy zdrowotne. Układ trawienny zacznie źle pracować, prowadząc do uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Najpopularniejszą przyczyną braku łaknienia są zalegające kłaczki w żołądku, które mimowolnie połyka przy myciu się liżąc swoją sierść. Wtedy należy podać pupilowi pastę odkłaczającą albo zachęcić do poskubania trawy, która oczyści jego układ trawienny.

Kolejną przyczyną może być zmiana karmy, zwłaszcza jeśli kot wchodzi w nowy etap życia (przy osiągnięciu wieku dorosłego lub po kastracji). Nasz pupil przyzwyczaja się do jednego smaku, więc przy jakichkolwiek zmianach może zacząć grymasić.

W skrajnych przypadkach kot odmawia jedzenia, bo cierpi na jakieś poważniejsze schorzenie, na przykład zatrucie, choroby nerek, jelit czy zakażenia w jamie ustnej. Każde zwierzę w takiej sytuacji nie myśli nawet o spożywaniu karmy bo coś je boli i na tym skupia swoją uwagę. Kiedy nasz pupil przestanie jeść, a dodatkowo pojawią się u niego wymioty, ślinienie, osowiałość oraz apatyczność należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zdrowie psychiczne, a apetyt u kota

Koty czasami odmawiają jedzenia jeśli zachodzą w ich życiu poważne zmiany, także związane z nami czyli właścicielem czworonoga. Dzieje się tak przy przeprowadzkach, po remoncie albo gdy w domu pojawi się nowe zwierzę. Także gdy opiekun kota będzie za rzadko w domu może to w końcu doprowadzić do jego depresji.

Podczas okresu godowego u kotów uwaga skupia się na czymś innym, niż jedzenie. Koncentracja na prokreacji dominuje więc nasz pupil nie ma czasu na zastanawianie się nad pożywieniem. Oczywiście każdy właściciel sądzi według siebie, ale żeby temu zapobiec najlepiej kota lub kotkę wykastrować/wysterylizować.

W żadnym wypadku nie możemy zignorować braku apetytu u podopiecznego. Ważna jest uwaga i obserwacja czy trwa to dłużej, niż 48 godzin bo wtedy powinniśmy interweniować. Jeśli nie mamy pomysłu na to, dlaczego nas kot odmawia jedzenia mimo starań dopasowania mu odpowiedniej karmy musimy koniecznie iść do weterynarza, który profesjonalnie zdiagnozuje problem i go rozwiąże. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 554-992-00

E-mail: kontakt@kot.net.pl

Strona dla miłośników kotów. Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji i dbania o zdrowie naszych kocich przyjaciół. Dowiedz się jak zrozumieć i wychowywać Twojego kota!
 

Adres redakcji:

plac Kilińskiego 2
35-005 Rzeszów